BARTIN İLİMİZ VE DOĞ..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Çar, 23 Eki 2019 ]
Toplam 43 ziyaret
4 benzersiz ziyaretçi

bartin » Bartın Doğal Güzellikleri -2-
 
    
 

 

 

   

 

 

     
     
 
Küre Dağları Milli Parkı
Karadeniz Bölgesinin batı bölümünde, Bartın ve Kastamonu illeri sınırları içinde ve Küre Dağları üzerinde yer almaktadır.
Milli Park, "Tampon Zon" ile birlikte toplam 114.787 ha. alanı kapsamakta olup, 34.000 ha.lık bölümü yerleşim ve kullanıma açılmamış bakir alanlardır. 1200 yaşındaki doğal, yaşlı ve bakir ormanlar; biyolojik çeşitlilik; uluslararası öneme sahip karstik alan; değişik çağlara ait kültür mirası ve rekreasyon potansiyeli; Milli parkın ayrılma kriterlerini oluşturmuştur.
Küre Dağları Milli Parkı; Batı Karadeniz Karst kuşağı içerisinde oluşan özellikle kanyonlar, boğazlar, mağaralar ve düdenler gibi görülmeğe değer öğeleri yanında; Botanik, Foto Safari ve Ornitoloji (Kuş gözlemciliği) açısından da zengin çeşitlilik sunmaktadır.

Gürcoluk Mağarası
Bartın'a 32 Km uzaklıkta ve Amasra ilçesi, Karakaçak köyünün Kuyupınar mahallesindedir. Mağaraya Amasra-Çakraz karayolu güzergahında bulunan İnpiri veya Karakaçak köyü üzerinden ulaşmak mümkündür. Karakacak köyü yolundan mağaraya kadar bazen orman içi, bazen patika yollarla yaklaşık 3 Km yürümek gerekir. İnpiri- Makaracı köylerinden geçen yol ise daha kısadır.
Gelişimini tamamlamış, ancak iç şekillenmesi devam eden Gürcüoluk Mağarası Üçgen biçimli ve 3-4 M genişliğindeki ana girişten sonra yaklaşık 4-5 M yüksekliğinde ve 6x7 M boyutlarındaki ilk oda çevresinde toplanan 15 odadan oluşur. Mağara; görünümleri son derece güzel ve ilginç sarkıt, dikit, sütun, makarna sarkıtları, duvar ve perde damlataşları ile bezelidir.
Gerek ulaşım kolaylığı ve doğal çevrenin güzelliği gerekse renkleri gri, krem ve bej arasında değişen rengarenk damlataşlar ve fiziki özellikler Gürcüoluk Mağarası'nı çekici kılmaktadır.
    
 

 

 

Ulukaya Şelalesi
Ulus ilçesi'ne 17 km. uzaklıkta ve Ulus Çayı üzerindedir. Şelale 10 M. genişliğinde bir kaya oyuğu içinden çıkan suyun, 20 M. yükseklikten düşmesiyle oluşmaktadır. Ulus çayına dökülen ve 30-40 M. genişliğinde bir gölet oluşturan suyun debisi 200-250 lt/sn'dir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 1 Km, yüksekliği 35 M.'dir.
   

 

 

Amasra
Güneş-Kum-Deniz, Kültür ve Eko turizminin buluştuğu yer olarak bilinir. Şehrin kurulmasını mitolojik tanrılar öğütlediği anlatılır.
Tarlaağzı, Kuşkayası, Ahatlar ve Harsa Dağları ile beş ada ve iki koy en güzel yerleridir.
Konaklama durumu ise, Belediye ve Turizm belgeli otel, pansiyon ve ev pansiyonlarındaki yatak kapasitesi 1200 civarındadır. Ayrıca bir çok otelin inşaatı devam etmektedir. Otantik dokulu yeme içme ve eğlence yerleri, tutkunlarına hizmet etmeyi beklemektedirler.  
   
Güzelcehisar
Bartın'ın batı yönünde ve şehir merkezine 17 km. uzaklıkta olup, tarih ve doğanın iç içe girdiği bir yerdir. Plajın batı yönünde yeşil ve dokunun çevrelediği doğal kaya şekilleri otantik bir ortam oluşturur. Kısmen ev pansiyonculuğunun yapıldığı Güzelcehisar, günübirlikçiler için de uygun koşullara sahiptir.
   
Hatipler ve Kızılkum
Bartın'ın kuzey-batı yönünde ve 25 km uzaklıkta yer alan Kızılkum, yaklaşık 3 km'lik uzunluğu ile yörenin en bakir ve en büyük plajıdır. Temiz, derin ve bal kumların yeraldığı kızılkum plajı, günübirlik kullanım için oldukça elverişlidir.
  
          
                           
 
    
          
                         
   
   

Editör Bilgileri

KBB UZMANI


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi