BARTIN İLİMİZ VE DOĞ..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Çar, 23 Eki 2019 ]
Toplam 23 ziyaret
2 benzersiz ziyaretçi

AMASRA MÜZESİ  

Antik bir yerleşim merkezi olması sebebi ile sık sık taşınabilir eski eserlerin ortaya cıkması, Amasra'ya müze kurulmasını zorunlu kılmıştır.

Sair-yazar Tahir KARAUĞUZ'un öncülüğünde Amasra'ya bir müze kurulması için uzun yıllar uğraşılmıştır. Nihayet 1955 yılında ilk müze kurularak, Belediye binasında bir küçük salonda faliyete geçmiştir. Müze 1969 da eski ilkokul binasına taşınmıştır. Ancak Amasra'ya yeni bir müze yapılması ihtiyacı doğmuştur. Bunun üzerine inşaasına 1884 'de Bolu Mutasarrıfı İsmail Kemal Bey tarafından başlatılan ancak yarım kalan Bahriye Mektebi 1975 yılında Bakanlığımızca satın alınarak 1976 'da onarımına başlanmıştır. 30/01/1982 tarihinde onarımı tamamlanarak ziyarete açılmıştır. Müze tek katlı olup, 2 'si Arkeolojik, 2 'si Etnografik olmak üzere 4 tane teşhir salonu bulunmaktadır. Eserlerin büyük bölümü Amasra ve yakın çevresinden derlenmiştir.

1 nolu Arkeolojik eser salonu  :

Bu salonda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait küçük buluntular sergilenmektedir. Mezarlarda ele geçen pişmiş toprak ve cam koku ve gözyaşı şişeleri, altın ve bronz süs eşyaları, bronzdan heykelcikler, bizezikler, haçlar, kandiller ve kaplar sergilenmektedir. Bunların yanısıra Hellenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemlerine ait altın, gümüş ve bronzdan sikkeler de teşhir edilmektedir.

2 nolu Arkeolojik eser salonu   :

Bu salon tamamen Roma Dönemi 'ne ait mermer heykellere ayrımıştır.

1 nolu Etnoğrafik eser salonu  :

Geç Osmanlı Dönemi 'ne ait küçük eserler sergilenmektedir. Bunlar arasında bakır mutfak kapları, yazım takımları, el yazması Kur'an -ı Kerimler, mühürler, şamdanlar, silahlar, yüzükler ve seramikler ile Amasra yöresine özgü ağaç çekiçilik sanatını yansıtan kaplar sergilenmektedir.

2 nolu Etnoğrafik eser salonu  :

Geç Osmanlı Dönemine ait yörenin giyim-kuşam zevkini yansıtan giysiler, gümüş süs eşyaları sergilenmektedir.

Ayrıca Müzenin Bahçesinde Helenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı Dönemlerine ait taş eserler sergilenmektedir.

Koridorda sergilenmekte olan Zırhlı İmparator Heykeli Müze kolleksiyonunda özel bir yere sahiptir.

Salon Fotoğrafları

Bahçe Fotoğrafları

Editör Bilgileri

KBB UZMANI


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi