BARTIN İLİMİZ VE DOĞ..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Çar, 23 Eki 2019 ]
Toplam 18 ziyaret
2 benzersiz ziyaretçi

Ulus?un tarihinin M.Ö.3000 yıllarına kadar dayandığı kabul edilmektedir.M.Ö.800 ile 2000 Yılları arasında bölgeye ilk önce Doğudan, sonra Batıdan akınlar, göçler olmuş, Hititlerle Çağdaş Gasgolar uzun süre bu bölgede barınmışlardır. İ.Ö Ulus ve çevresinde kurulmuş olan Paflagonya Devletinin başkenti Ulus olarak gösterilmektedir.Türklerin bölgeye ilk kez yerleşmeleri Bozulus Türkmenlerinin bölgeye gelmesiyle başlar. 1392 ? 93 yıllarında Yıldırım Beyazıt bölgeyi Osmanlı sınırları içerisine dahil etmiştir .Anadolu Selçukluları zamanında Ulus Candaroğlu Beyliğinin sınırları içinde kalmıştır.

Osmanlılar zamanında İlçe küçük bir yerleşim merkezi olarak kalmış,herhangi bir ticari, siyasi ve askeri olaya sahne olmamıştır.İlçenin isminin ?üleşmek? mastarından türeme ve ilk biçimi ?ülüş? olup Moğolca'ya ?ULUS? şeklinde geçerek içinde yaşayan insanlarla birlikte Ülkenin bir şehzadeye verilen bölümü anlamına geldiğini ifade etmektedir.

Ulus,Safranbolu İlçesine bağlı nahiye durumunda iken 8 Ağustos 1944 yılında İlçe olması nedeni ile Zonguldak İline bağlanmıştır.28 Ağustos 1991 gün ve 3760 sayılı kanunla Bartın İlçesinin İl olması üzerine Ulus,Bartın İline bağlanmıştır. 

COĞRAFİ BİLGİ

 Bartın'ın güneydoğu yönünde, Ulus ve Eldeş çaylarının birleştiği bir vadide kurulmuştur.

Doğusunda İğneciler, batısında Ulukaya ve Karakaya dağları bulunmaktadır. Ulukaya Köyü yakınında şelale ve kanyon oluşmuştur. Batıda Uluyayla eteklerindeki Eldeş Vadisinin uzunluğu 30 km. civarındadır.

ulus_bartin_2 ulus_bartin2.jpg ulus_bartin3.jpg

İlçe  Bartın ? Karabük karayolunun 12 km içerisinde kalan doğusunda Kastamonu İli, Batısında Bartın İli, Güneyinde Safranbolu İlçesi, Kuzeyinde Kurucaşile İlçesi ile sınırlandırılmıştır. Yüzölçümü 715 Km2, denizden yüksekliği 200 m.dir.

İlçe çok geniş orman örtüsüne sahiptir. Uluslu İbrahim Hamdi Efendi ( 18.yy bayları ) kaleme aldığı ? Atlas ? adlı eserinde ? Ulu yaylak ve Gökbeli ormanları değil Osmanlı? ya, bütün cihana yeter ? diyerek bölgenin bitki örtüsü hakkında bize bilgi vermektedir.

EKONOMİ

İlçe ekonomisinin bel kemiği orman ürünlerine bağlı olarak kerestecilik ve maden ocaklarında istihdam edilen işçilerin gelirlerinden kaynaklanmaktadır.

Son yıllarda plansız ve bilinçsiz olarak kesilen ağaçlar, orman alanlarının giderek azalmasına ve bu sektöre bağlı ekonomisinde çökmesine sebep olmuş, bununla beraber büyük metropollere hızla göç başlamıştır.

Özellikle 1990 yıllardan bugüne İlçede küçük ve orta ölçekli işletmelerin sağlamış olduğu istihdam sevindiricidir. İlçe ekonomisinin geleceği açısından büyük önem taşıyan et ve süt kombinesi (  Öz ? Süt ) süt ve besi hayvancılığının lokomotifi durumundadır.

Ulus Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği kapsamında desteklenerek yöresel bir ürün özelliği ve özel emek gücüne dayanarak yapılan el işi tel kırma işlemeleri öğretilmekte ve spariş üzerine satılmaktadır. Yapılan ürünlerden bazı örnekler aşağıda verilmiştir.

Telkırma sigaralık Tel kırma çanta  Telkırma çanta Telkırma şal  Telkırmaşal

NÜFUS

İlçenin nüfusu oranının çoğunluğunu orta yaş ve üzerindekiler oluşturmaktadır.Ana dil olarak Türkçe konuşulmakta olup,bunun dışında yöreye has etkin lehçe yoktur.

 Ulus İlçesi nüfus yapısı olarak devamlı göç vermektedir. Bu nedenle ilçenin zamanla nüfusu azalmakta olup 2000 Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre ilçe nüfusun dağılımı aşağıda tabloda gösterilmiştir.

BİRİMLER 1997 NÜFUSU 2000 GENEL NÜFUS SAYIMINA GÖRE NÜFUS ARTIŞI YÜZ ÖLÇÜMÜ (Km²) NÜFUS YOĞUNLUĞU
ERKEK KADIN TOPLAM
İLÇE MERKEZİ - 1813 1785 3598 - 15 239,86
KÖYLER - 11621 13603 25224 - 698 36,13
TOPLAM - 13434 15388 28822 - 713 40,42-


TURİZM

Ulus; varlığıyla övündüğü doğa harikası Uluyayla, Ardıç ve Gezen yaylaları, yöreye büyüleyici bir çekicilik kazandıran Ulukaya Şelalesi ve kanyonu, mağaraları, düdeni, avlakları ve birbirinden ilginç doğal güzellikleriyle beğenilir.

GEZEN YAYLASI
Ardıç bölgesindeki iki yayladan birisi olan Gezen yaylası, Ardıç yaylasına  8 Km uzaklıktadır. Ardıç yaylası ile aynı özelliklere sahip olup, 2 ha büyüklüğündedir.

KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKI
Karadeniz Bölgesinin batı bölümünde, Bartın ve Kastamonu illeri sınırları içinde ve Küre Dağları üzerinde yer almaktadır. "Tampon Zon"la birlikte toplam 114.787 ha. alanı kapsayan Milli Parkın 34.000 ha.lık bölümü yerleşim ve kullanıma açılmamış bakir alanlardır.

Küre Dağları Milli Parkı; Uluslararası öneme sahip Batı Karadeniz Karst kuşağı içerisinde oluşan özellikle kanyonlar, boğazlar, mağaralar, şelaleler ve düdenler gibi ilginç karstik oluşumları; 1200 yıllık yaşlı doğal ve bakir orman, flora ve endemik bitki varlığı;129 kuş ve 40 memeli türünün yaşadığı fauna zenginliği; çevre yerleşimlerde gelişen halk hekimliği ve özgün folklorik değerleri açısından  zengin çeşitlilik sunmaktadır.

Bartın'da, kıyıdan iç kesimlere geçildikçe görülmeye değer doğal güzellikler ilgi çekmektedir.  Dağ-Yayla-Av turizmi açısından yörenin cazibe merkezi Uluyayla, Ardıç, Gezen ve Arıt yaylalarıdır. Arıt yaylası, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer almaktadır.

Uluyayla, Ardıç ve Gezen yaylalarında; dağ ve yayla havasını solumak, dağ gezileriyle değişik zevkleri tatmak ve mevsimlere göre her türlü kara avcılığı yapmak olasıdır.

       Ormanların arasına sıkışmış ve ahşap evlerin beneklediği yayla düzlüğü (300x3000 M) yeşil bir halıyı anımsatır. Yaylanın hemen ortasından geçen ve batıya doğru akan Ova çayı ve İnönü deresi yaylaya ayrı bir güzellik verir.

ULUYAYLA
Uluyayla'nın denizden yüksekliği ortalama 1000 M olup, Ovacuma (300 M), Göktepe (1416 M) arasında değişik rakımlarda bulunmaktadır. Bitki örtüsünü, iğne ve yayvan yapraklı ağaçlardan oluşturur.

Uluyayla; ormanı ve yeşili, rengarenk çiçekleri, pınarları, mağaraları ve yaban hayvanlarıyla bir doğa harikasıdır. Yeşilin çeşitli tonları ve daha nice renkler ancak Uluyayla'da keşfedilir.
Uluyayla  Uluyayla   Uluyayla kırlangıç mağarası
Ulus İlçesine 27 km. uzaklıktadır. Göktepe (1416 M) ile Ovacuma (300 M) arasında değişik rakımlarda yer almakta olup, ortalama yükselti 1000 M.'dir. Uluyayla, 86000 hektarlık el değmemiş bir orman varlığıdır. Yaylanın genel sahası 18.255 hektar, Yayla alanını oluşturan Kalkanlı mevkiinin  alanı ise 60 hektardır. Bitki örtüsünü, iğne ve yayvan yapraklı ağaç türleri  ve yüzlerce alt flora oluşturur.
       

Uluyayla Uluyayla yayla eviUluyayla; ormanı ve yeşili, rengarenk çiçekleri, pınarları, mağaraları ve yaban hayvanlarıyla bir doğa harikasıdır.

ARDIÇ YAYLASI
Ulus ilçesi, Kumluca beldesine 33 km uzaklıktadır. Yaklaşık 1500 m yükseklikte yer alan yaylanın genel sahası takriben 10 ha olup, yayla düzlüğü 4 ha büyüklüğündedir. Yaylanın bitki örtüsünü; Ardıç, Köknar, Kayın, Meşe, Gürgen, Fındık, Karaçam, Sarıçam, Kavak, Akçaağaç, Üvez, Ormangülü, Çoban püskülü, Yaban gülü, Isırgan, Ahududu, Böğürtlen, Çilek, Ayı üzümü gibi diğer ağaç türleri  ve yüzlerce alt flora oluşturur. Ardıç kuşlarının çokluğu ile tanınan yayla, yaban hayatı yönüyle de zengindir.

Ardıç yaylası, Kasım ve Nisan arasındaki 6 ayını karlar altında geçirmektedir.        
Foto Safari, Ornitoloji (Kuş gözlemciliği) ve Kültür turizmi açısından da zengin çeşitlilik sunmaktadır.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın "Dünyadaki 100, Ülkemizdeki 9 Sıcak Noktadan Birisi" olarak nitelendirdiği Küre Dağları Milli Parkı; Kültürel ve Folklorik özellikleri, büyüleyici doğal peyzaj, biyolojik çeşitlilik ve zengin yaban hayatı kaynaştıran eşsiz bir manzara bütünlüğü içinde sergilemektedir.

     

Karayolu: Ulus'a ulaşım Pınarbaşı ve Bartın-Safranbolu Karayolundan sapılarak sağlanır.

 

FİRMA ADI

ADRES  ve TELEFON NO

GÜZERGAHI

YENİ ÖZEMNİYET     

Terminal

 ULUS/BARTIN

Ulus-Bartın-Çaycuma-Devrek-İstanbul

AS 74

Terminal 0.378.416 18 62

 ULUS/BARTIN

Ulus-Bartın-Çaycuma-Devrek-İstanbul

METRO TURİZM

Terminal 0.378.

 ULUS/BARTIN

Ulus-Bartın-Çaycuma-Devrek-İstanbul

TRUVA TURİZM

Terminal

 ULUS/BARTIN

Ulus-Bartın-Zonguldak-Kdz.Ereğli
ULUS BİRLİK

Terminal

 ULUS/BARTIN

Ulus-Karabük

ULUS BİRLİK-SAVAŞ-BARTIN SEYAHAT

Terminal

 ULUS/BARTIN

Ulus-Bartın- Bartın - Ulus

Editör Bilgileri

KBB UZMANI


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

freebsd
apiterapi
azdavay_bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu
peyzaj

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi